BEYİN AMELİYATI

Beyin tümörü ameliyatı (beyin ameliyatı), ameliyat gerekliliği olduğuna karar verilen beyin tümörlerinde yapılır. Ameliyat edilmesine karar verilen bir tümör için, doğru bir ameliyat stratejisi belirlenmelidir. Tümör ameliyatlarında, altın standart mikrocerrahi yöntemlerin kullanılmasıdır.

Bir beyin ameliyatının (beyin tümörü) basamaklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 1. Ameliyat öncesi, gerekli muayene ve nöroradyolojik (MR, BT, anjiyo, vb) incelemelerin yapılarak cerrahi gerekliliğe (endikasyon) karar vermek ve uygun cerrahi koridoru belirlemek.
  • 2. Hastanın, ameliyattan en az bir gün önce hastaneye yatırılıp genel anestezi almasına uygunluk açısından gerekli kan ve diğer tetkiklerin yapılması ve sonuçlarıyla birlikte aneztezi doktorunca değerlendirilmesi.
  • 3. Ameliyat gecesi ameliyat zamanından en az altı saat önce, yeme ve içmeye son verilmesi. Damar yolundan kortizon (Dekzametazon 16 mg) verilmesi ve gerekirse sara nöbetinden koruyucu ilaç başlanması.
  • 4. Hastanın ameliyathaneye alınarak genel anestezi verilmesi ve entübe (ağzına tüp takılıp solunumun makineyle yapılması) edilmesi ve beyin cerrahi ekibi tarafından hastanın başının çivili başlıkla sabitlenerek uygun cerrahi pozisyonun verilmesi.
  • 5. Cerrahi hedefe yönelik minimal saç kesimi yapılarak ciltte kesi hattının belirlenmesi ve mikrop öldürücü iot solüsyonuyla ciltin silinerek steril hale getirilip örtülmesi.
  • 6. Cilt kesisi sonrası uygun kemik pencerenin kranyotom olarak adlandırılan alet kullanılarak kaldırılması (Kranyotomi işlemi) ve beyin dış zarının (dura mater) açılarak beyin dokusunun ortaya konması.
  • 7. Mikroskop altında ilerlenerek tümör dokusuna ulaşılması ve kitlenin mümkün olan en az işlevsel ve yapısal kayıpla tamamen veya mümkün olan en çok hacimde çıkarılması.
  • 8. Kanama kontrolü yapılarak, katların kapatılması ve hastanın solunum makinasından ayrılması.

Beyin tümörü hakkında ilginizi çekecek diğer yazılar

beyin tümörü ve nörolojik muayenelerBeyin tümörü ve nörolojik muayeneler
Beyin tümörünü anlamak için ne tür nörolojik muayeneler yapılır?

beyin sapı tümörleriBeyin sapı tümörü ameliyat edilir mi?
Hangi bölgeler ameliyat edilebilir hangileri edilemez?

beyin tümörü metastazıBeyin tümörü metastazı nedir?
Metastaz nedir? Başka kanserler beyine nasıl sıçrıyor?

beyin tümörleri tarihçesiBeyin tümörleri tarihçe ve sınıflaması
1860 yılından günümüze, beyin tümörlerinin tarihçesi.

beyin kanamasıBeyin kanaması ve beyin tümörü
Beyin kanamasının beyin tümörüyle alakası var mıdır?

beyin tümörü ameliyatı sonrasıBeyin tümörü ameliyatı sonrası
Ameliyat sonrası neler yapılır? Pansuman uygulamaları ve diğer bilgiler